İçeriğe geç

Burçların Elementleri Nelerdir? Özellikleri Nelerdir?

Kişinin doğduğu andaki nefesi ile o anki gökyüzünün şekli astrolojik olarak gök haritamızı belirler. Bu nedenle gök haritası incelendiğinde insanların davranışları, karakteri, duygu ve düşünceleri ve hatta olaylara karşı nasıl tepki verecekleri, güçlü ve zayıf yönleri ortaya çıkar ve bu da kişi hakkında bize bilgi verir. Bu durumun bir çok insan tarafından önemsenmekte ve dikkat edilmektedir. O nedenle bu konunun meraklıları da bu konuya paralel olarak bazı konuları detaylı bir şekilde öğrenmeye çalışırlar. Astroloji meraklılarının en çok merak ettikleri konulardan bir diğeri de burçların elementleri yani grupları nedir? Burçların kaç tane elementi vardır? hangi element  hangi özelliği gösterir? şeklindeki sorular oldukça fazla araştırılmaktadır. Hal böyle olunca da bu konular hakkında araştırmalar yaptık. İşte o araştırmanın detayları…

Burçların Elementleri ( Grupları) Nelerdir?

bilindiği üzere doğada 4 temel element bulunur. Bu durum astrolojide de aynı şekilde belirlenmiştir.Astrolojide de 4 temel element bulunmaktadır. Bunlar ateş, hava, su ve toprak grubu burçlarıdır. Bu elementler yada gruplar burçların karakteristik yapısının belirlenmesinde etkili olur. Doğadaki ya da burçlardaki bu elementlere bakarak insanların ruhani davranışları ve düşüncelerini analiz etmek kolaylaşır. Kişinin burcunun hangi element içerisinde yer aldığını bilmesi kişinin kendini tanıması ve davranışlarının kontrolü için daha olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Ateş Grubu Özellikleri ve Burçları Nedir?

Ateş elementi burçları içerisinde Koç, Aslan ve Yay burcu bulunmaktadır. Ateş elementi burçlarının liderlik özellikleri yüksektir. Enerjik davranışları ve yapıları ile hayat dolu hareketler sergilerler.Oldukça çabuk heyecanlanan ateş grubu burçları dışa dönük ve sıcak kanlı insanlardır. Hayatı planlamak yerine olduğu gibi yaşamayı tercih haline getirirler. Bunun yanında çabuk heyecanlanan ve yeni bir şeylere başlama konusunda da oldukça aceleci davranırlar. Coşkuları dikkat çeken ateş grubu burçlarının bu özellikleri taşımalarının nedeni ise baskın ateş enerjisinin içinden gelen yoğun enerji birikimidir. İçince mevcut enerjiyi aklında bir düşünce olduğu taktirde harekete geçerek boşaltırlar. Bağımsızlıklarına oldukça düşkün olan ateş grubu elementleri onlara ne yapılacağını söylenmesinden hiç hoşlanmazlar. Yüksek enerjileri, liderlik vasıfları ile baskın burçlar arasında yer alırlar.

Toprak Grubu Özellikleri ve Burçları Nedir?

Toprak elementli burçların içerisinde Boğa, Başak ve Oğlak burcu vardır. Toprak grubunun özelliklerine bakıldığında pratik, maddeci ve ayakları sağlam bir şekilde yere basan insan özellikleri görülür. Sakin ve sabırlı tutumlar gösterirler. Hayal gücünden daha çok maddeci, elle tutulup gözle görülen ve somut olaylara itibar ederler. Hayatı ve hayatın içerisindeki düzene oldukça bağlı olan yapıları sayesinde kariyer anlamında başarılara imza atarlar. Toprak elementinin bir diğer özelliği ise köklerinin hep oldukça güçlü olamasını istemeleridir. Bu nedenle de risk almadan sağlım bir şekilde ilerlemeyi tercih ederler. Hareketlerini ve atacağı adımları oldukça önceden planlayıp ona göre hareket eder. Bunun yanında güvenlik konusu oldukça önemli olduğundan hayatındaki kişilere ve kendileri için değerli olan canlı ve cansız her şeye oldukça bağlıdırlar. Yeniliklere çok açık olmamakla birlikte sürekli değişen şeylerden hoşlanmayıp rutin hayata ayak uydurmayı tercih ederler. İçe kapanık yapılarının aksine sevdiklerine kol kanat geren ve onları gözetip koruyan kişileridir.

Hava Grubu Özellikleri ve Burçları Nelerdir?

Hava elementi içerisinde yer alan burçlar ise Terazi, İkizler ve Kova burçlarıdır. Zihinsel olarak canlı ve yaratıcı olan hava grubu burçları insan ilişkilerinde de güçlü iletişim sergilerler. Kedilerini ifade etmelerinin yanında olayları çabuk kavrarlar ve sözel yetenekleri daha çok gelişmişlik gösterir. Geniş arkadaş çevrelerinin yanında hava grubu burçlarının özelliklerinden bir diğeri de insanları kolay öğrenmeye ve sürekli bir şeyler öğrenmeye teşvik etmeleridir. Bu nedenle hava gibi her şeye etki ederler ancak bağlanmayı sevmezler. Zeki ve soyut bilgileri sayesinde çevrelerine de yeni bilgiler aktarmayı severler. Okumak ve araştırmak hava grubu burçları için vazgeçilmezdir. Entelektüel kişiliğe sahiplerdir. Soyut düşüncelere kapılan bu grup bazı zamanlarda bunun dozunu ayarlayamayıp oldukça gerçeklerden uzaklaşma eğilimi içerisine girebilirler.

Su Grubu Özellikleri ve Burçları Nelerdir?

Su elementi burçları ise Balık, Yengeç ve Akrep burçlarından oluşur. Su grubu burçlarının ön plandaki özellikleri sezgi gücünün kuvvetli oluşu ve duygusal olmalarıdır. Gelişmiş empati yetenekleri sayesinde girdikleri ortama ve çevrelerinde  su gibi oldukça uyum sağlarlar. Çevrelerindeki enerjilere karşı hassas yapıda olan su gurubu burçlarının bu özelliği bazen çevrelerinden olumsuz yönde etkilenmelerine neden olabilir. Duyarlılık, sanatsal yetenek, hayal gücü ve yaratıcılık konusunda oldukça gelişmişlerdir. Duyarlılığının yoğun olduğu zamanlar harekete geçme durumları biraz olumsuz yönde etkilenebilir. Diğer inanları dinleyen ve onları anlamaya çalışan yapıda hareketler gösterirler bu yönelimde onlara iyileştirme gücü vermektedir. Derinliği lan ve sakin yapıda özellik gösterirler.

Burçların 4 element üzerindeki etkilerinin daha iyi anlaşılması için yapılması gerekenler yükselen ve ay burcunun da ve diğer gezegenlerin kendi doğum haritamızda nerede olduklarına bakmamız gerekir. Bu sayede en çok hangi element yoğun, hangi element zayıf ve geliştirilmesi gereken ve üzerinde durmamız gereken güçlerimizin neler olduğu konusunda daha sağlıklı bilgiler öğrenebiliriz. Bu nedenle burçlar insanların kendini tanıması ve gerekirse bazı konularda dengenin sağlanması için oldukça önemlidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dini sohbetler sohbet islami sohbetler islami sohbet muzik indir islami sohbet