İçeriğe geç

Lokman Hekim Kimdir? Neler Yapmıştır? Rivayetleri?

Birçoğumuzun adını duyduğu Lokman Hekim hakkında tam olarak bilgi sahibi değiliz. Ancak Lokman Hekim hakkında biliriz ki bir çok rivayet bulunmaktadır. Bu nedenle bir çok rivayet bulunan Lokman Hekim kimdir? Lokman hekim neler yapmıştır? Lokman hekim hakkındaki rivayetler nelerdir? şeklindeki soruların cevaplarını araştırdık. İşte o detaylar…

Lokman Hekim Kimdir?

Lokman hekimin kim olduğu çok merak edilir ancak konu hakkında da tam olarak net bir açıklama yoktur. Bunun yanında Lokman Hekim hakkında bir çok rivayet ve efsane vardır. Lokman Hekim insanlık tarihine katkılarından dolayı adı geçen ancak kim olduğu tam olarak bilinmeyen kişidir.

Lokman Hekim’i bazı kaynaklarda gerçekte yaşamış bir insan olmadığı ve kurgu olduğu iddia edilmektedir. Ancak Kur’an-ı Kerim’de Lokman Hekimin ismi geçmektedir ve Lokman suresi vardır.

Lokman Hekimin peygamber olduğunu söyleyen İslam alimleri vardır ancak genel kanı Lokman Hekim’in peygamber olmadığı yönündedir.

Lokman Hekim Neler Yapmıştır?

Lokman Hekim ile ilgili önemli bir diğer iddia ise Ölümsüzlük İksiri’ni bulmasıdır. Lokman Hekim rivayete göre ölümsüzlük iksirini bulmuş ancak formülü kaybetmiştir. Lokman hekimin insanlık tarihine katkıları çok büyüktür. İnsanlık tarihine yol gösterici, öğüt verici ve hikmetli sözleri ile katkı sağlamış ve bir çok insana bu konuda yol gösterici olmuştur.

Yaşadığı dönemde insanları tedavi edip tıp bilimine katkı sağlamıştır. O dönemdeki tıp alanında başarıları ile insanlar tarafından hekimliğin atası şeklinde nitelendirilmiştir. Sahip olduğu kudret ve hikmet ile de insanları iyileştirdiği bilinmektedir.İnsanların nefislerini terbiye etmelerine oldukça yardımcı olmuştur.

Lokman Hekim’in güzel sözleri arasında cömertliği adet et; küçüğünü hor görme küçüklük ancak Allah huzurunda belli olur sözü; insanları hem cömert olmaya yönlendirmişken hem de büyük küçük herkese saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulamıştır. İhtiyaç arz eden kimseyi kırma.

Ölümsüzlük İksirinin Kaybolması İle İlgili Rivayetler

Lokman Hekim ile ilgili en büyük rivayet ölümsüzlük iksirini bulması yönündedir. Ancak rivayet ölümsüzlük iksirini bulup daha sonra da kaybetmesi şeklinde devam eder. Bazıları formülü bulduğunu ancak suyu düşürdüğünü söylerken, bazı kaynaklarda da formülü eline yazdığı ve formülün yağmur ile silindiği bilinir.Bu formülle ilgili diğer bir düşünce ise bu formülün Allah tarafından Cebrail a.s emir vermesi ve daha sonrada formülün yok edildiği yönündedir.

Lokman Hekim ile İlgili Rivayetler

Lokman Hekim tıp alanında yaptığı çalışmalar ve insanlara sağlık yönündeki katkılarından dolayı tıp alimi olarak bilinmektedir. Ancak bunun yanında bazı kaynaklara göre ve bazı alimlere göre de bir peygamber olduğu yönünde söylemler vardır. Ancak bu konunun sonuca bağlanma şekli ise peygamber olmadığı yönündedir.Lokman Hekim ile ilgili diğer bir  kısım ise aslında gerçekte var olmadığını ve kurgu bir kişilik olduğunu ve söylenilenlerin hepsinin efsanelerden oluştuğu yönündedir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dini sohbetler sohbet islami sohbetler islami sohbet muzik indir islami sohbet