İçeriğe geç

Hipnoz Nedir? Nasıl Yapılır? Hipnoz Çeşitleri Nelerdir?

Son yıllarda gerek sosyal medya gerekse normal hayatta o sık karşılaşılan konulardan biri hipnozdur. Hipnozun etkileri ve yapım aşaması nedeni ile çoğu insan tarafından merak edilmektedir. Bu nedenle rahatlatıcı etkileri ve insanların psikolojilerindeki önemli etkileri nedeni ile de dikkat çeken konular arasındadır. Bu nedenle konunun meraklıları bu konu hakkında hipnoz nedir? Hipnoz nasıl yapılır? Hipnoz olan insanda meydana gelen değişiklikler nelerdir? Şeklindeki sorular merak edilenler arasındadır. İşte bu konu hakkındaki tüm merak edilenleri cevapladık. İşte o detaylar.

Hipnoz Nedir?

Hipnoz kelimesi çoğu insan tarafından duyulmuştur. Ancak bazı insanlar bu kelimenin ne demek olduğunu tam anlamıyla bilmez. Bu nedenle de merak edilenler arasında Hipnozun tam olarak ne demek oluğu gelmektedir. Hipnoz Yunanca’da uyku anlamına gelir. Bunun yanında hipnoz mitolojide de sıklıkla ilenen konular arasındadır. İlk olarak ise hipnoz kelimesi 18. yy da Antor Mesmer ismindeki terapist tarafından kullanılmıştır. Sürekli değişim ve gelişim içinde olan bir kavram olan hipnoz 19.yüzyıl sonlarında doğru olan zamanda James Braid tarafından ise göz hareketleri de kullanılarak devam etmiştir. Bu nedenle aslında hipnoz tarihi çok eski dönemlere dayanması ile birlikte günümüzde de sıklıkla başvurulan terapi ve psikiyatrik yöntemlerden biridir.

Hipnoz Mekanizması Nedir?

Hipnoz aslında davranış kontrolü olan bir mekanizmadır. Bu nedenle hipnoz uygulanan kişi kendi kontrolünü hipnoz uygulayan kişiye bırakır. Davranış kontrolü bu nedenle  farklı mekanizmada sağlanır.

Telkin yöntemi

Mekanik bir güç uygulaması şeklinde

İlaç yöntemi ile

Ceza ya da ödül yöntemi

İkna etme yöntemi

Hipnoz sürecindeki hastanın sorgulayıcı ve eleştirel bakış açısından uzak durması gerekir. Bu durumun uygulanması hipnoz uygulamasının başarılı olmasını sağlamaktadır.

Hipnoz döneminde uygulanması gereken ve yapılması gereken davranışlar ve bu süreci daha sağlıklı ve anlaşılır hale getirmek için hastanın doktoruna güvenmesi ve doktorunda hastaya güven vermesi ilk ve öncelikli adımdır. Bunun nedeni hastayı hipnoz uygulamasına ikna etmek için bir çaba içerisine girilmesine gerek yoktur. Hastanın hipnoz  uygulamasına uygun olup olmadığını öğrenmek için

Hasta tam karıya bakıp başını dik tutması gerekir.

Hasta daha sonra yukarıya bakar.

Hasta yukarıya bakarken gözlerini kapatır..

Hasta daha sonra ve en son olarak tam karşıya bakar.

Hipnozun Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde hipnoz 5 çeşittir. Kolektif hipnoz, sosyal hipnoz grup hipnoz, oto hipnoz ve ilaç yolu ile yapılan hipnozdur. Hipnoz çeşitleri ortamın uygunluğu hipnoz olacak kişinin durumu ve hipnozun süresi dikkate alınarak karar verilir.

Grup Hipnozu: Grup hipnozu tek bir doktorun bir den çok kişiyi hipnoz etmesi uygulamasıdır. Bu durumun bu nedenle oldukça zordur. Birden fazla insanın kontrolünün daha zor olması ve her insanın farklı derecede hipnoz olması bu uygulamayı daha zor hale getirmektedir.

İlaç Hipnozu: Söylemler ile hipnoz olmayan kişilere yapılan uygulama çeşitidir. Bu yöntemde kişinin hipnoza karşı olan direnci kırılır.

Kolektif Hipnoz: Kalabalık olan insanlara yapılan hipnoz çeşitidir.

Oto Hipnoz: Diğer ismi yol hipnozudur. Kişilerin herhangi bir hipnoz kaynağına ihtiyaç duyulmadan kendi kendine hipnoz olmasıdır. Bu durum yorgun olan şoförlerde ortamın sessiz olması nedeni ile gerçekleşebilir.

Sosyal Hipnoz: Toplumun kontrolü ve baskısı  sonucunda otaya çıkar. Toplum liderinin bir olaya gösterdiği tepkiyi diğer insanlarında göstermesi şeklinde görülür.

Hipnozun Zararlar Nelerdir?

Hipnoz uygulaması bunun eğitimini almış ve bu konuda uzman doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Farklı bir durumda yapılan hipnoz kişiler için zararlı durumlar ortaya çıkarabilir. Tıp eğitimi almamış kişiler insanları hipnoz yapabildiğine inandırmaya çalışmaktadır. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Hipnoz uygulaması yapacak kişinin belgeleri kesinlikle önemlidir.

Hipnoz kişilerde olumsuz durumlara da yol açabilir. Bu negatiflikler göz kararması kronik baş ağrıları baş dönmeleri trans durumlar algıda seçicilik yaratabilir.

Hipnoz uygulaması bazı durumlarda gerektiğinden fazla ve zararlı yan etki gösterebilir. Bu durumların önüne geçmek ve bu durumlar için önlem almak amacı ile doktorların bu konulardaki gerekli önlemleri alması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir