İçeriğe geç

Astroloji Nedir? Astrolojik öngörü ne demektir

Antik dönem, Ortaçağ ve Rönesans astronomlarının hepsi Klasik Astrolog’ tardı. Birçok matematik profesörü yargı astroloğuydu; cebir, geometri, trigonometri ve yüksek matematiği keşfetmişlerdi. Bunlar, astrolojinin astronominin atası olduğu ve göksel varlıkların transitlerinin Dünya üzerindeki tüm canlı yaşamını etkilediği bilgisini kabullenen yargı astrologlarıydı. Matematiğin kullanımı, doğrudan astrolojinin göksel varlıkların Dünya ‘ya göre olan pozisyonlarını ilişkilendirmesinden doğmuştur.

 

Astroloji Nedir?

Astroloji Nedir

Astroloji, gökyüzündeki gezegensel oluşumlar ile insan yaşamı arasında, ilişki sağlayan bir sanattır. Güneş, Ay, gezegenler ve dünyadaki hayat arasındaki matematik temelli etkileşimi inceler. Kişiye ait olayları ele aldığı gibi, tarihsel, politik ve ekonomik olayları da ele alır. Astrolojinin doğuşu aslında bugünkü Dünya Astrolojisi’nin temelini oluşturan gökyüzü oluşumlarının gözlemlenmesine kadar uzanır. Astroloji, kökleri ve uygulamaları antik dönemlerden bugüne dek hemen her kültürü etkilemiştir.

 

Gelecek hakkında bir şeyler bilme arzusu insan doğasının dürtüsel bir gerçeğidir. Bu belki de insanın astrolojiye ilgi göstermesinin en önde gelen nedenlerinden biridir. Öngörü için astrologlar tarafından kullanılan esas araç, gezegenlerin güneşin etrafındaki düzenli yörüngelerindeki ve ayın dünyanın etrafındaki yörüngesindeki fiziksel hareketleridir. Bu hareket noktaları, gezegenlerin bireyin doğum zamanı ve yerindeki konumlarının o ana özgü geçişleriyle karşılaştırılır.

 

Astroloji temel olarak gözleme dayanır. İnsanlar her dönemde bilinçli olarak gökyüzünün etkilerini önceden anlamaya ve tedbirlerini ona göre almaya çalışmışlardır. Şüphesiz, gezegenlerin üzerimizde etkileri vardır. Zira, evrende her şey birbiriyle etkileşim içerisindedir. Fakat astrolojiye daha ziyade, biz insanoğlunun yürüdüğü kadersel yolda, karşısına çıkması beklenen kadersel olayları önceden işaret ettiğini düşünerek yaklaşırsak daha doğru_ bir noktaya varmış oluruz.

astroloji ile gökyüzünün işaretleri

Aslında başımıza gelen iyi veya kötü şeyleri gezegenlerin yaptığını değil, onların sadece olmuş, olmakta ve olacak olanı işaret ediyor olduklarını görmek gerekir. İşte astroloji, bu yüzden gökyüzünün işaretlerini okuma sanatı olarak nitelendirilir. Astroloji, karakterimiz ve kaderimizle ilgili nesnel bir kavrayış sağlar. Hayatımızdaki bu faktörleri bilmenin, mutluluk ve sağlığı etkileyen ahlaki bir amacı vardır.

 

Bilgi, kim olduğumuzu ve niçin var olduğumuzu anlamamızı sağlar. Böylece, hem kusurlarımızın farkında olarak bağışlayıcı oluruz, hem ele becerilerimizden daha iyi faydalanabilme avantajı sağlarız. Astrolojinin en büyük değeri , hayatımızı yönlendirmemizi ve düzenlememizi mümkün kılmasında yatar. Akıllıca kullanıldığında, kendini anlamaya ve seçimler yapmaya yardım eden, hayat üzerine bir kılavuz olacak perspektifler ·sağlar.

astroloji ile zaman ilişkisi

Astroloji ayrıca, bireyin hayatındaki “olaylı” dönemleri bulmaya yarayacak bir zaman haritası oluşturmak için de kullanılabilir. Astrolojik bilgiden edinilen perspektif, insanlara gündelik hayatlarında daha bilgili kararlar vermeleri noktasında yardımcı olabilir. Kendimize yönelik tatminkar bir bakış kazanına ve başkalarını anlama yeteneğimiz, en ideal şekliyle astroloji üzerine çalışmakla mümkün olur.

 

Pek tabii ki bu, çok derin bilgi ve deneyim gerektiren bir çalışmadır. Aslında bu bilgiyi teorik olarak sadece örneklerde edinmek yeterli değildir. Astroloji bilgisini genişletmenin en iyi yolu, öncelikle onu kendi yaşantımızda ve sonra da başkalarının yaşantısında uygulamalı olarak kullanmaktır. Astrolojiyi kişisel hayatımızda kullanabilmemiz, özellikle hayata daha bilinçli yaklaşmamız, farkındalığımızı ve bakış açımızı genişletmemiz açısından çok geliştirici olacaktır.

 

Astroloji, doğru şekilde öğrenildiğinde kişisel potansiyellerimizden en iyi şekilde nasıl faydalanacağımızı, hayatımızın genci gidişatını, olası zorluklardan nasıl ve ne dereceye kadar kaçınabileceğimizi görmemize yardımcı olur. Astroloji, kişisel olgunluğa ulaşmak için hangi yollardan geçmemiz gerektiğini anlamamızı sağlar ve sadece kişisel açıdan değil, hayatımızdaki diğer kişiler, çevresel ve bizim dışımızda gelişen faktörler açısından da bilgi verir.

Astrolojik öngörü ne demektir?

Astrolojik öngörü ne demektir?

Öngörü, astrolojinin kalbidir. İçgüdüsel olarak, hayatımızda gelişen olayların gidişatı hakkında hepimiz bilgi sahibi olmak isteriz. Böylece bu konularda elimizden geldiğince tedbirli olmaya ve geleceğe dönük isabetli kararlar almaya çalışırız. Aslında öngörüler hayatımızın her alanında ve her zaman vardır.

 

Mesela borsada yatırım yapmak isterseniz, yakın gelecekte hangi trendlerin nasıl gelişeceğini iyi bir şekilde öngörmeniz gerekir. Tatile çıkmayı planlıyorsanız, yakın gelecekte havaların nasıl gideceği sizin için önem taşıyacaktır. Üniversite sınavlarına hazırlanıyorsanız, hangi tercihin size daha iyi bir gelecek sağlayacağını iyi öngörmeniz gerekir. İnsanoğlu belirsizliğe adım atmaktan korkmuştur her zaman.

Zamanının ilerisinde düşünmek

Toplumda bazı kişilerin takdir edildiğini ve onlar için şöyle söylendiğini duyarız hep: ” İleri görüşlü kişiymiş! Bu günleri çok evvelden görmüş.” Zamanının ilerisinde düşünen, geleceğe dönük trendlerin nasıl gelişeceğini isabetle öngören kişiler hayatın her alanında başarılı olmuşlardır. işte astroloji, nasıl bir yolda ilerlediğimizi, önümüzde neler olduğunu, başarı ve başarısızlık zamanlarımızı ve en önemlisi girişimde bulunmak için en uygun zamanları tespit etmemiz için çok önemli bir yol göstericidir.

 

Şüphesiz, bu işaretleri önceden okumak, geleceğe dönük durumlarla ilgili önemli avantajlar sağlar. Olumsuz etki yaratacağını okuduğumuz şeylerden bazılarından kaçınabilir ya da en azından kendimizi bunların sonuçlarına düşünsel ve duygusal olarak hazırlayabiliriz. Bu aslında, hayatımızla ilgili konularda yapabileceğimiz ve yapamayacağımız şeyler olduğu anlamına gelir.

 

Kaynak:

Öner Döşer – Astroloji Okulu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dini sohbetler sohbet islami sohbetler islami sohbet muzik indir islami sohbet